欢迎来到麦多课文档分享! | 帮助中心 海量文档,免费浏览,给你所需,享你所想!
麦多课文档分享
全部分类
  • 标准规范>
  • 教学课件>
  • 考试资料>
  • 办公文档>
  • 学术论文>
  • 行业资料>
  • 易语言源码>
  • ImageVerifierCode 换一换
    首页 麦多课文档分享 > 资源分类 > PPT文档下载
    分享到微信 分享到微博 分享到QQ空间

    2018秋期七年级英语下册Unit3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件(新版)北师大版.ppt

    • 资源ID:1151881       资源大小:2.29MB        全文页数:17页
    • 资源格式: PPT        下载积分:5000积分
    快捷下载 游客一键下载
    账号登录下载
    微信登录下载
    二维码
    微信扫一扫登录
    下载资源需要5000积分(如需开发票,请勿充值!)
    邮箱/手机:
    温馨提示:
    如需开发票,请勿充值!快捷下载时,用户名和密码都是您填写的邮箱或者手机号,方便查询和重复下载(系统自动生成)。
    如需开发票,请勿充值!如填写123,账号就是123,密码也是123。
    支付方式: 支付宝扫码支付    微信扫码支付   
    验证码:   换一换

    加入VIP,交流精品资源
     
    账号:
    密码:
    验证码:   换一换
      忘记密码?
        
    友情提示
    2、PDF文件下载后,可能会被浏览器默认打开,此种情况可以点击浏览器菜单,保存网页到桌面,就可以正常下载了。
    3、本站不支持迅雷下载,请使用电脑自带的IE浏览器,或者360浏览器、谷歌浏览器下载即可。
    4、本站资源下载后的文档和图纸-无水印,预览文档经过压缩,下载后原文更清晰。
    5、试题试卷类文档,如果标题没有明确说明有答案则都视为没有答案,请知晓。

    2018秋期七年级英语下册Unit3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件(新版)北师大版.ppt

    1、Unit 3 Lesson 7,Shopping for food.,watermelons,grapes,beef,carrots,juice,ham,Brainstorm,If its my birthday, I will buy ,Warm-up,dollarpoundyuancentpoundKilo,lb,Prices,Weights,英镑,磅,美分,公斤,价格,重量,Match,7.60/kg= seven_sixty a kilo2.90/lb=two_and ninety cents a pound1.20/kg=one_twenty a kilo,yuan,pound,do

    2、llars,dollar yuan pound,Fill in the blanks:,1.20/kg=one pound twenty a kilo,7.60/kg= seven yuan sixty a kilo,2.90/lb=two dollars and ninety cents a pound,数字+ yuan + 小数点后的数字+ a kilo,数字+ dollar(s) +and+ 小数点后的数字+ cent(s) + a pound,数字+ pound(s) + 小数点后的数字+ a kilo,How to read:,a,b,c,1_ 2_ 3_,a,c,b,Listen

    3、and match:,A: Excuse me. How much are ? B: Theyre a kilo. How many do you want? A: Ill take . B: OK. Lets see. Thats . A: I have a bill.Do you have change? B: Yes, I do.,South Market,Vegetable:_ Unit Price:_/kg Number:6 Total:_ Bill:_ Change:_,tomatoes,7.60,8.74,50,41.26,Dialogue 1:,The Meat Shop,Me

    4、at:_ Unit Price:_/lb weight:3lbs Total:_ Bill:_ Change:_,beef,2.99,20,A: How much is ? B: Its a pound. A: OK. Can I have three pounds, please? Here is . B: Thank you. Heres your change.,8.97,11.03,Dialogue 2:,Fresh Fruit Shop,Fruit:_ Unit Price:_/kg weight:_kg Total:_,apples,1.20,2.5,A: These look n

    5、ice. How much are they? B: They are a kilo. How many kilos do you want? A: Can I have please? B: Sure.,3,Whats the total cost?,Dialogue 3:,1.How much money does the customer in Dialogue 1 get back?,2.How much does the beef in Dialogue 2 cost?Whats the total cost?,3. The customer in Dialogue 3 get tw

    6、elve apples. How much does each apple cost?,顾客,花费,每一个,买,Answer the questions:,South Market,Vegetable: Unit Price: /kg Number: 6 Total: Bill: Change: ,tomatoes,41.26,50,8.74,7.60,How much money does the customer in Dialogue 1 get back?,41.26,The Meat Shop,Meat : Unit Price: /Ib Weight: 3Ibs Total: Bi

    7、ll: Change: ,beef,11.03,2.99,8.97,20,2.How much does the beef in Dialogue 2 cost?Whats the total cost?,2.99 a pound, 8.97,Fresh Fruit Shop,Fruit : Unit Price: /kg Weight: /kg Total: :,apples,1.20,2.5,3,3. The customer in Dialogue 3 get twelve apples. How much does each apple cost?, 0.25,1. How _ is

    8、the ham?2. How_ are the apples?3.A: How_ do you want?B:Five.4.A: How_do you want?B:One kilo.,much,much,many,much,Finish with much or many,1. How much_ the bananas?2. The chicken_ $2.5 a kilo.3.Excuxe me. How much_the potatoes?4.The beef _$3.99 a kilo.,are,is,are,is,Finish with are or is,Finish Exercise 2 & 4 on page 88 of your English Book,Homework:,


    注意事项

    本文(2018秋期七年级英语下册Unit3FoodandDrinkLesson7ShoppingforFood课件(新版)北师大版.ppt)为本站会员(testyield361)主动上传,麦多课文档分享仅提供信息存储空间,仅对用户上传内容的表现方式做保护处理,对上载内容本身不做任何修改或编辑。 若此文所含内容侵犯了您的版权或隐私,请立即通知麦多课文档分享(点击联系客服),我们立即给予删除!




    关于我们 - 网站声明 - 网站地图 - 资源地图 - 友情链接 - 网站客服 - 联系我们

    copyright@ 2008-2019 麦多课文库(www.mydoc123.com)网站版权所有
    备案/许可证编号:苏ICP备17064731号-1 

    收起
    展开